A gyümölcsös elkészítéséhez a következő szerszámokra lesz szükséged:
- Kézi szalagfűrész
- Akkumulátoros finom csiszoló (vagy fúróba fogható csiszolófej, lásd a képeket lejjebb)
- Fúrógép (akkus is bőven elegendő) néhány fúrószárral.
- Finom szemcsés csiszoló párna (barkácsáruházakban kapható, szemcseméret kb. 120)
- Biztonsági szemüveg
- Porvédő maszk
- Kis kézügyesség
A felhasznált anyagok pedig:
- Fa. Kb. akkora, amekkora nagyságú fát szeretnénk, vastagsága pedig kb. 2-3 cm-nél ne legyen több. Ajánlom a puha fát (pl. fenyő), amelyet sokkal könnyebben tudsz majd megmunkálni.
- Festék, sose használj toxikus festéket!!! Gondolj arra, hogy a picik a szájukba vehetik.
- Állagmegőrző, záró réteg. Pl. természetes olajok (oliva), méh-viasz. Sose használj toxikus anyagot!
- Faragasztó, ha nem találnál megfelelő méretű fát, több darabból is összeragaszthatod. Arra azért ügyelj, ha valaha szétesne, egyik darabja se legyen akkora, amit a legkisebb családtagok le tudnak nyelni!
- Fa tipli, ha a fákat a talapzatra szeretnéd erősíteni.
- Az eszköz ne legyen sérült, kopott!
- Az eszköz mindig legyen tiszta!
- Elektromos árammal működő berendezéseket ne legyenek nedvesek!
- Ha bizonytalan vagy az eszköz használatának módjában, olvasd el a használati utasítását és kérj tanácsot egy hozzáértőtől és gyakorolj is sokat, mielőtt valódi munkához látsz.
- E leírásban nem térünk ki a felhasznált szerszámok szakszerű kezelésének leírására, azt minden szerszám felhasználói útmutatójában megtalálod.
Senkit se rémisszen meg a fenti felsorolás, egyik szerszámot sem kell úgy forgatnod, mintha éjjel-nappal ezt használnád, de ismételten hangsúlyozom a fentiek betartásának fontosságát! Akár anyukák is bátran elkezdhetik a barkácsolást, nem ördöngösség. A mellékelt ábrákat áttanulmányozva a lépések egyszerűen követhetők. Ebben a leírásban csak egyetlen fát készítünk a gyümölcsösből, de ennek analógiájára a többi fajáték is elkészíthető. A végeleges változatban készült egy kis tartópad is a fáknak, gyakorlatilag ez lesz a virágos mező. Ez sokszor hasznos lehet, ha a gyerkőc padlószőnyegen játszana a játékkal, ahol a gyümölcsfák egyedül talán nehezebben állnak meg a lábukon.
Kezdődhet a fajáték gyártás!
Papírforma
Rajzold meg egy tetszőleges papírra a kívánt faformát, faformákat. Ha több fát is készítesz, szebb, egységesebb képet kapsz majd, ha minden fa azonos rajzolatú, tehát használhatod ugyanazt a sablont mindegyik fához.
Sablon vágása
Vágd ki a papírból a formákat. Szerencsésebb egy picit vastagabb 120g/m2 vagy még vastagabb papírt használnod, a könnyebb kezelhetőség miatt. Helyezd a papír sablont a falapokra és rajzold körbe.
Fa munkadarab fűrészelése
Vágd ki a fából a falrajzolt mintát a szalagfűrész segítségével. Ne izgulj, ha a vágás nem teljesen pontos, észre sem lehet majd venni amikor elkészül.
A játék csiszolása
Most fogd az akkumulátoros csiszolót (vagy tedd a csiszoló fejet a fúróba). Tipp: Az anyuka körömcsiszoló gépe pont megfelel e célra ;) Csiszold el a munkadarabok éleit. Kb 30-45 fokosra csiszold. Óvatosan járj el, nehogy túlcsiszold a darabokat. Ugye már rajtad van a porvédő maszk és a biztonsági szemüveg?
Még több csiszolás
Kicsit csiszold meg a darab oldalait is, hogy a szalagfűrész által hagyott egyenetlenségeket is eltűntesd.
Az utolsó csiszolás
Most fogd a csiszoló párnát és az egész munkadarabot csiszold át vele addig, amíg úgy érzed már mindenhol lágy tapintású, sehol nem sorjás, érdes. Gondolj arra, hogy a picik a szájukba vehetik.
Festés, színezés
Tisztítsd meg a munkadarabot és kezdődhet a festés. Bármely, nem toxikus festék megfelelő lehet. Amerikában nagy hagyománya van a tej protein alapú festékeknek, amelyek teljesen ártalmatlanok a kicsikre nézve. Bővebb információt itt találsz róla: www.milkpaint.com (angol nyelven). Ne fogd vissza magad, bátran éld ki minden művészi hajlamodat! Fesd le a többi fát és a talapzatot is ha vannak.
Védelem
Ha a festék megszáradt, kend le őket a záró réteggel, pl. méh-viasszal.
Talpazathoz kapcsolás
Ha a talapzathoz erősíted a fákat, most fogj egy tiplit és egy ugyanolyan vastag fúrószárat. Azért nem írok méreteket, mert a tipli mérete igen változó lehet, és ettől függ a fúrószárad mérete is, szóval, ezt neked kell kitalálnod majd.
Talpazathoz rögzítés
Fúrd be a talapzatot félig, majd fúrd be a fák alját is. úgy. hogy a tiplit a talapzatba illesztve és ráhelyezve a fát a talapzat és a fa pontosan illeszkedjék. Fogd a faragasztót és ragaszd be a tipliket a talapzatba. Ha rám hallgatsz, a fákat nem ragasztod rá a tiplikre, mert így nem lesznek rögzítve a talapzathoz és bármikor leveheted őket a talapzatról és úgy is játszhat velük a csemetéd.